تبلیغات
اخبارآموزش وپرورش وفرهنگ معلمان 2 - درهای مدارس کشور فردا به روی ۱۳ میلیون دانش‌آموز گشوده می‌شود
اخبارآموزش وپرورش وفرهنگ معلمان 2
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥
وب سایت فرهنگ معلمان تحت قوانین نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و در راستای اطلاع رسانی ازاخبار روز آموزش وپرورش جهت استفاده کاربران بخصوص همکاران محترم فرهنگی می باشد.انتشارمطالب خبری به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع همکاران از فضای رسانه‌ای (خبرگزاریها)بازنشر می‌شود.
♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥
سوگند به قلم و آنچه می نگارد

سوگندبه آفتاب و باران زرینش ، سوگند به مهتاب و آبشار سیمینش

سوگند به عصمت سپیده و معصومیت شهید به خون تپیده

سوگند به سخاوت ابر و صلابت صبر، سوگند به خون دل لاله و زلال ژاله
♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

سوگند به اشک شبنم و سرشک صبحدم

سوگند به لطافت باران و طراوت کوهساران

سوگند به رویش ریشه و پویش اندیشه ، سوگند به سپیدی فلق

و سرخی شفق ، ...
که قدر معلم را نمی داند جز پروردگار!
♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

مدیر وبلاگ : sh .
نویسندگان

۹۶ هزار مدرسه با ۵۳۸ هزار کلاس درس از فردا چهارشنبه اول مهر آماده پذیرایی بیش از ۱۳ میلیون دانش‌آموز سراسر کشور است.

خبرگزاری فارس: درهای مدارس کشور فردا به روی ۱۳ میلیون دانش‌آموز گشوده می‌شود

خبرگزاری فارس-میثم حاجی پور: تعطیلات تابستانی دانش‌آموزان پایان یافت و مدارس آماده پذیرایی از محصلانی هستند که بیش از 3 ماه تعطیلات تابستانی را پشت سر گذاشته‌اند.

شاید شروع سال تحصیلی پس از این استراحت طولانی مدت در روزهای نخست کمی سخت و ملال‌آور برای برخی دانش‌آموزان باشد، اما هر چه باشد فصل درس و مدرسه و تحصیل با شکوه هر چه تمام‌تر آغاز می‌شود.

مدارس که در شهرها گشایش می‌یابد، حال و هوای تحصیل در شهرها ایجاد می‌شود و حضور دانش‌آموزان در کوی و برزن، جنب و جوش و شور و حالی به پا می‌کند.

اما وزارت آموزش و پرورش از مدت‌ها پیش خود را آماده بازگشایی مدارس کرده است و فضاهای آموزشی، کتب درسی، معلمان، دوره‌های آموزشی و ثبت‌نام و بسیاری موارد دیگر برای شروعی با صلابت آماده و مهیاست.

تعداد دانش‌آموزان در سال تحصیلی 95-94/ بیش از 13 میلیون دانش‌آموز در مدارس

تعداد دانش‌آموزان در هر سال تحصیلی در سال‌های اخیر به طور تقریبی یک عدد را مشخص می‌کند که البته در یکی دو سال گذشته این تعداد مقداری افزایش را نشان می‌دهد.

در چندین سال پیش تعداد کلی دانش‌آموزان نهایتاً 12 میلیون و 300 هزار دانش‌آموز بود، اما در سال تحصیلی جدید باید منتظر حضور 13 میلیون و 500 هزار دانش‌آموز در مدارس کشورمان باشیم.

تعداد حدودی نوآموزان پیش دبستانی 800 هزار نفر خواهد بود و در پایه اول دبستان نیز حدود یک میلیون و 300 هزار دانش‌آموز در مدارس حاضر خواهند شد.

هنوز آمار دقیق تمامی پایه‌های تحصیلی مشخص نیست و با توجه به اینکه امتحانات جبرانی دانش‌آموزان دبیرستانی و هنرستانی در شهریور ماه برگزار شد باید شاهد ثبت نام تعدادی دیگر هم‌زمان با شروع سال تحصیلی باشیم.

اما آنچه مسلم است، تعداد دانش‌آموزان تمامی پایه‌های تحصیلی به همراه نوآموزان و بزرگسالان بیشتر از 13 میلیون نفر خواهد بود.

کتب درسی دانش‌آموزان در سال تحصیلی جدید/ بیش از 120 میلیون جلد کتاب در کیف دانش‌آموزان

کتاب درسی اصلی‌ ترین وسیله آموزشی در مدرسه است که نبود این کتاب به نوعی آموزش را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

به گفته مسئولان آموزش و پرورش، تولید کتاب‌های درسی یک سال تحصیلی بیشتر از یک سال زمان نیاز دارد زیرا تهیه و آماده‌سازی و چاپ کتاب برای بیش از 13 میلیون دانش‌آموزان حجم انبوهی از کار را طلب می‌کند.

در هر سال تحصیلی بیشتر از 120 میلیون جلد کتاب درسی چاپ و تولید می‌شود و در یک فرایند بسیار سخت و پیچیده این کتاب‌های درسی به دست هر دانش‌آموز در اقصی نقاط کشور می‌رسد.

وزارت آموزش و پرورش 2 چاپخانه بزرگ کتب درسی در تهران دارد که در پاره‌ای از موارد این چاپخانه به صورت 3 شیفت مشغول تولید کتاب‌های درسی است تا هیچ دانش‌آموزی در کشور بدون کتاب نماند.

البته در سال‌های گذشته همین توزیع کتب درسی با مشکلاتی همراه بود و در برخی نقاط، تعدادی از دانش‌آموزان مدتی از شروع سال تحصیلی را بدون کتاب درسی سپری می‌کردند که امیدواریم این اتفاق در سال جاری با جدیت و دقت بیشتری انجام شود.

در سال جاری برای نخستین باز ثبت نام برای کتب درسی دانش‌آموزان دبستانی تهران و پیش دانشگاهی تمام استان‌ها به صورت اینترنتی انجام شد که نقایصی داشت اما در سال‌های آینده به شکل بهتری دنبال خواهد شد.

توزیع کتب درسی دبستانی‌ها هم‌زمان با اول مهر ماه در مدارس انجام می‌شود و سایر دانش‌آموزان کتب مورد نیاز خود را از طریق کتاب فروشی‌ها خریداری می‌کنند.

فضاهای آموزشی و کلاس‌های درس هم‌زمان با سال تحصیلی 95-94/ 96 هزار کلاس درس آماده پذیرایی از محصلان

یکی از مهمترین موضوعاتی که می‌تواند نقش قابل توجهی در آموزش و حتی کیفیت آموزش ایفا کند، فضای آموزشی، مدرسه و یا کلاس درس است.

وضعیت کلی مدارس کشور نسبت به چندین سال پیش روند رو به رشدی را شاهد است و شرایط مدارس هر سال نسبت به گذشته بهتر می‌شود.

مرتضی رئیسی، معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش در این باره به خبرنگار فارس گفت: چندین سال گذشته تعداد مدارس نا ایمن کشور دو سوم بود اما با تلاش‌های صورت گرفته اکنون دو سوم مدارس کشور ایمن شده است و برای آن یک سوم هم برنامه‌هایی در دست اجراست.

وی افزود: ساخت مدارس جدید، تخریب و بازسازی مدارس فرسوده و مقاوم سازی مدارس از جمله فعالیت‌هایی است که برای بهبود شرایط فضای فیزیکی مدارس در دستور کار است.

به گزارش فارس، هم‌زمان با شروع سال تحصیلی جدید 1300 فضای آموزشی جدید با 8 هزار کلاس درس به آموزش و پرورش تحویل شده است تا تعداد زیادی از دانش‌آموزان در مدارس جدید مشغول تحصیل شوند.

در مجموع تعداد مدارس کشور 96 هزار و کلاس‌های درس به 538 هزار عدد رسیده است که بیش از 13 میلیون دانش‌آموز را در دل خود جای خواهد داد.

 

استانداردسازی سیستم‌های گرمایشی مدارس/ خداحافظی 40 هزار کلاس درس با بخاری‌

بخاری‌های مدارس در فصل سرما و اتفاقات ناگواری که در چندین نوبت در کلاس‌های درس رخ داد، عزم آموزش و پرورش را جزم کرد تا هر چه زودتر این بخاری‌های غیر استاندارد از کلاس‌های درس کشور جمع آوری شود.

به گفته مسئولان آموزش و پرورش، در مجموع استانداردسازی 150 هزار سیستم‌ گرمایشی مدارس در دستور کار قرار داشت تا به پکیج، رادیاتور و یا موتورخانه  و رادیاتور تبدیل شود.

در سال گذشته در مجموع 29 هزار بخاری یا سیستم گرمایشی استاندارد در مدارس استفاده شد و در سال جاری نیز تبدیل 47 هزار بخاری استاندارد در دست اجرا قرار گرفته بود.

به گفته معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش، در مجموع سال گذشته و سال جاری حدود 76 هزار بخاری مدارس استانداردسازی می‌شود و حدود 75 هزار عدد دیگر باقی خواهد ماند که در سال آینده انجام خواهد شد.

علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش هم در نشست خبری اخیر خود در خصوص استانداردسازی سیستم‌های گرمایشی مدارس، گفت: در مهر ماه 94، حداقل 40 هزار کلاس درس در تمام کشور با بخاری‌ها خداحافظی می‌کنند که سیستم گرمایشی مطمئن جایگزین سیستم‌های گرمایشی نامطمئن شده است.

ساماندهی نیروی انسانی و تأمین معلمان مدارس/ ساماندهی انگیزه برخی نیروها را گرفته است

یکی دیگر از مسائل و مواردی که آموزش و پرورش در سال‌های اخیر با آن دست به گریبان بود و هست، ساماندهی نیروی انسانی در این دستگاه عظیم و طویل است.

به گفته وزیر آموزش و پرورش 978 هزار و 287 نفر پرسنل کلی این دستگاه است که بخش عمده آن را معلمان تشکیل می‌دهند.

کمبود نیروی انسانی و عدم توازن نیرو در آموزش و پرورش همواره یکی از دغدغه‌های مسئولان بوده و هم‌چنان این مشکل پابرجاست.

در آستانه سال تحصیلی و در زمانی که معلمان ساماندهی می‌شوند مشکلاتی اعم از کسر ساعات موظف، انتقال اجباری، تغییر مقطع تحصیلی و یا عدم انتقال و آماده نبودن معلم برای رفتن به کلاس درس از دیگر مواردی است که هم آموزش و پرورش و هم معلمان را تحت تأثیر قرار داده است.

جذب نیروی انسانی و برگزاری آزمون استخدامی آموزش و پرورش که در 27 شهریور ماه برگزار شد، حدود 5 هزار نفر را در نقاط محروم و نقاطی که به نیروی انسانی نیاز داشتند جذب خواهد کرد تا اندکی از مشکلات موجود در آینده حل و فصل شود.

اما هم‌چنان مواردی که ساماندهی نیروی انسانی وجود دارد که تمام انگیزه برخی معلمان را گرفته است، تغییر مقطع و تغییرات اجباری برای تدریس در دروس غیر مرتبط و غیر تخصصی معلمان مشکلاتی را در استان‌ها به وجود آورده است که در آینده دود این کار غیر تخصصی به چشم دانش‌آموزان خواهد رفت.

ساماندهی نیروی انسانی در آموزش و پرورش هم‌چنان دارای چالش‌های فراوانی است که بسیاری از نیروهای خبره آموزشی را با برخی تنگ نظری‌ها گوشه نشین کرده است و حتی در پاره‌ای از موارد وادار به بازنشستگی پیش از موعد شده‌اند.

ضمن اینکه در مدارس دولتی واگذار شده به بخش خصوصی در سال گذشته از نیروهایی استفاده شد که دوره‌های آموزشی را پشت سر نگذاشته‌اند و خیلی برای پست معلمی آماده نبودند که خود باعث افت کیفی آموزش شد.

امیدواریم وضعیت نابسامان نیروی انسانی در آموزش و پرورش هر چه سریعتر رفع و رجوع شود تا معلمان با خیال آسوده و با فراغ بال کامل در مدارس حضور داشته باشند و شاهد مشکلات ساماندهی نیروی انسانی همانند سالهای اخیر نباشیم.

سرانه مدارس و آماده‌سازی کلاس‌های درس در آستانه بازگشایی مدارس

سرانه مدارس به مبلغ یا اعتباری گفته می‌شود که از سوی دولت در اختیار مدارس قرار می‌گیرد تا برای اداره مدارس اعم از هزینه آب، برق، گاز و هزینه‌های متفرقه مانند خرید کاغذ و هزینه‌های تعمیرات و غیره از سرانه مدارس استفاده ‌شود.

در چند سال اخیر تاکنون، وضعیت پرداخت سرانه به مدارس شرایط مطلوبی را نداشته است و فریاد مدیران از کمبود یا نبود سرانه بالا رفته تا جایی که آنها را وادار کرده تا این گونه هزینه‌ها را از جیب اولیای دانش‌آموزان بپردازند.

دریافت وجه هنگام ثبت نام، هنگام دریافت کارنامه و در طول سال تحصیلی مدیران را در شرایطی قرار داده که بتوانند از این طرق مشکلات مالی مدرسه را مرتفع کنند. این کار در مدارسی که دانش‌آموزان متمول‌تر تحصیل می‌کنند برای مدیران بسیار آسان است اما دانش‌آموزانی که از نظر مالی وضعیت مناسبی ندارند شرایط را برای اداره مدارس توسط مدیران سخت کرده است.

هر سال هم آموزش و پرورش قول پرداخت سرانه را به مدیران مدارس می‌دهد اما سرانه‌ای که می‌باید پیش از شروع سال تحصیلی در حساب مدیران مدارس برای آماده سازی مدرسه جهت بازگشایی و پذیرایی از دانش‌آموزان باشد شرایط مطلوبی ندارد و به موقع و به اندازه کافی تخصیص نمی‌یابد.

در سال تحصیلی جدید هم قرار است حدود 200 میلیارد تومان سرانه از طریق دریافت روی گاز مصرفی مشترکان تأمین و به مدارس واریز شود که تاکنون این عدد محقق نشده و مدیران با دست خالی مدارس را آماده سال تحصیلی کرده‌اند.

به گزارش فارس، تمام مدارس کشور حتی دورترین نقاط و نقاط صفر مرزی و روستاها و شهرهای مختلف در سراسر کشور از روز اول مهر ماه آماده حضور دانش‌آموزان در مدارس هستند تا سال تحصیلی 95-94 با صلابت تمام آغاز شود.

انتهای پیام/

نوع مطلب : وزارت آموزش وپرورش، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
sh .
سه شنبه 31 شهریور 1394
شنبه 14 مرداد 1396 04:40
Awesome! Its actually awesome piece of writing, I have got much clear idea on the topic of from this paragraph.
یکشنبه 4 تیر 1396 11:46
I leave a response each time I appreciate a article
on a website or I have something to add to the discussion. Usually it's a result of the fire
displayed in the post I looked at. And after this post اخبارآموزش وپرورش وفرهنگ معلمان 2 - درهای مدارس کشور فردا
به روی ۱۳ میلیون دانش‌آموز
گشوده می‌شود. I was actually excited enough to leave a comment :-P I actually do
have a couple of questions for you if you do not mind. Could it be simply me or does it appear like
some of the comments come across like written by
brain dead people? :-P And, if you are writing at other online sites,
I would like to keep up with anything fresh you have to
post. Would you list all of all your shared sites like your linkedin profile,
Facebook page or twitter feed?
سه شنبه 19 اردیبهشت 1396 21:09
My brother suggested I may like this blog. He was once totally right.
This post actually made my day. You cann't imagine simply how a lot time
I had spent for this info! Thank you!
چهارشنبه 30 فروردین 1396 00:06
Wow, superb blog format! How lengthy have you ever been running
a blog for? you make blogging glance easy.
The whole glance of your website is magnificent, as neatly as the content!
سه شنبه 15 فروردین 1396 20:40
Hey just wanted to give you a quick heads up.
The words in your article seem to be running off the screen in Ie.
I'm not sure if this is a formatting issue or something to do with browser compatibility but I thought I'd
post to let you know. The design and style look great
though! Hope you get the issue resolved soon. Cheers
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

آوای فرهنگی

اخبار بروز آموزش وپرورش

خبرنامه فرهنگیان

فیش حقوقی

به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای اخبارآموزش وپرورش وفرهنگ معلمان 2 محفوظ است